هر آنچه باید از فیلتر هوای اسپرت بدانیم

موتور خودرو برای کارکرد خود نیاز به هوا دارد و این هوا را در مرحله مکش سیلندر، از هوای بیرون خودرو تامین می‌کند. در این میان اما یک مشکل بزرگ وجود دارد و آن وجود آلودگی‌ها و ذرات معلق گرد و خاک در هوا است که با ورود به موتور می‌توانند به دیواره سیلندر آسیب‌های جبران ناپذیری برسانند. برای رفع این مشکل بخشی به نام فیلتر هوا در مسیر هوای ورودی نصب می‌شود و وظیفه آن هم کاملا مشخص است؛ فیلتر کردن هوای ورودی به موتور و جلوگیری از ورود ذرات خارجی به آن.
فیلترهوای اسپرت یا فیلتر هوای مخروطی به دلیل شکل استوانه ای یا مخروطی مانندی که دارند به دلیل داشتن سطح بیشتر، هوای بیشتری را نیز جذب نمایند. در ساخت فیلتر هوای اسپرت از فوم سلولی استفاده شده است که همین امر باعث می شود نسبت به فیلترهای معمولی، هوای خنک تری را به موتور منتقل می کند که در نهایت باعث خنک نگه داشته شدن موتور می شود و خنک بودن موتور، باعث بالا رفتن راندمان پیشرانه خواهد شد.

اغلب فیلترهای معمولی در ازای هر 25 هزار کیلومتر کارکرد خودرو نیاز به تعویض خواهند داشت، اما در فیلتر هوای اسپرت به دلیل جنس پنبه ای که دارد، در ازای هر 80 هزار کیلومتر یا دو سال کارکرد خودرو نیاز به تمیز کردن خواهند داشت. حتی قابلیت شستشو نیز دارند و می توان این نوع فیلترها را شست و دوباره استفاده کرد.فیلتر معمولی یک بارمصرف است و پس از 25 هزار کیلومتر یا یک سال کارکرد باید در هنگام تعویض روغن، این فیلتر نیز تعویض شود و اغلب گردوغبار زیادی به خود جذب می کنند و همین عامل باعث می شود که موتور خودرو دچار خفگی شود. فیلتر هوای اسپرت از قیمت بالاتری نسبت به فیلتر معمولی برخوردار است.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*